« Każdy to powinien wie… | Strona domowa | Najważniejsze grupy z… »

Jak inwestować w lokaty bankowe

środa, 06 marzec 2019 at 09:24 am.

Po pierwsze inwestujemy bezpiecznie. Lokaty bankowe to podręcznikowy przykład najbezpieczniejszej formy oszczędności. Należy jednak pamiętać że w historii wystąpiło już kilka przypadków kiedy to ludzie stracili pieniądze na lokatach. Jednym z takich przykładów jest afera Amber Gold, parabanku, który upadł a ludzie stracili swoje pieniądze. Warto pamiętać że wówczas oferowane oprocentowanie było znacznie wyższe niż pozostałe oprocentowania na rynku. Jeśli znajdziemy ofertę znacznie lepszą niż pozostałe należy dobrze się zastanowić dlaczego oprocentowanie jest tak wysokie. Warto tutaj zwrócić uwagę że lokaty bankowe w bankach są nieporównywalnie bezpieczniejsze niż lokaty w jakiejkolwiek innej instytucji finansowej a dzieje się tak ponieważ każdy z banków należy do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego co oznacza że nawet w przypadku upadku banku ludzie otrzymają z powrotem swoje pieniądze, a przynajmniej ich znaczną część jeśli przechowują po kilka milionów.

Po drugie szukamy jak najlepszego oprocentowania oraz analizujemy, które lokaty nam się będą opłacać najbardziej. Zazwyczaj lokaty bankowe o długim terminie wypłaty mają lepsze i bardziej korzystne oprocentowanie od lokat krótkookresowych, jednakże często występują wyjątki, kiedy bank prowadzi kampanię promocyjną i daje promocyjne oprocentowanie. Należy przy tym dobrze sprawdzić warunki. Często banki oferują lokaty promocyjne o znacznie wyższym oprocentowaniu na konkretną lokatę ale z limitem wpłaty i do tego trzeba założyć płatne konto w danym banku aby móc założyć lokatę. W takiej sytuacji opłata za konto może być wyższa niż wysokość oprocentowania.

Po trzecie warto mieć kilka lokat. Lokaty bankowe mają to do siebie że są zakładane na pewien okres czasu, a więc pieniądze są zamrożone, nie możemy do lokaty dołożyć ani wyjąć pieniędzy bez ponoszenia konsekwencji. Mając kilka lokat, najlepiej jak ta liczba z czasem rośnie. Mamy dostęp do środków praktycznie cały czas pod warunkiem że te lokaty są zakładane w różnych okresach. Dzięki temu w każdej chwili możemy dodać dodatkowe środki przed założeniem lokaty na kolejny okres, co zwiększy nasze oszczędności, bez konieczności dłuższego oczekiwania. Ponadto nasze oszczędności są bardziej elastyczne i na przykład zakładając dwanaście lokat rocznych co miesiąc mamy co miesiąc pieniądze z powrotem tylko że z lepszym oprocentowaniem niż w przypadku lokat miesięcznych, a do tego jakby się pogorszyła nasza płynność finansowa zawsze możemy się wspomóc taką lokatą.