« Jak się dobrze przygo… | Strona domowa |

Samochód na kredyt, czy to się opłaca?

czwartek, 21 maj 2020 at 11:51 am.

Część Polaków, ze względu na zasłyszane opowieści w mediach, ma niechęć do jakichkolwiek banków. Takie osoby uważają, że banki wykorzystują swoją pozycję na rynku i nie można im ufać. Jednak obecnie jednostki finansowe takie jak banki są o wiele bardziej bezpieczne i użyteczne. Weźmy przykładowo sytuację, kiedy potrzebujemy kupić samochód, ponieważ musimy nim dojeżdżać do pracy. Na obrzeżach wielu miast istnieją fabryki, które nie mają połączenia autobusowego, ani żadnego innego. W takim przypadku - jeżeli nie mamy odłożonych pieniędzy, pożyczka na auto od rodziny lub banku, jest niezbędna. Rodzina nie zawsze może pożyczyć, więc najlepszą w obecnych czasach, formą finansowania potrzeb, są banki.

Wielu ludzi zastanawia się jakie są koszty kredytów samochodowych. Obawia się wysokich rat, problemów ze spłatą i odebraniem auta. Otóż obecnie banki posiadają bardzo surowe przepisy, jeżeli chodzi o udzielanie pożyczek osobom prywatnym. Takiego kredytu samochodowego z pewnością nie otrzyma osoba posiadająca długi, zbyt niskie dochody oraz perspektywę utraty pracy w przyszłości. Banki przed udzieleniem kredytu dokładnie sprawdzają każdego klienta i jeżeli jesteśmy w grupie dużego ryzyka - takiej pożyczki nie otrzymamy. Z drugiej strony ilość kredytów samochodowych przyznawanych w Polsce co roku liczy się w setkach tysięcy, dlatego nawet osoby zarabiające minimalną krajową, mogą sobie pozwolić na samochód.

Warto pamiętać, że jeżeli pracujemy w fabryce i zarabiamy 2000 zł netto, to nie będzie nas stać na samochód za 100 000 zł. Jeżeli jednak potrzebujemy dojeżdżać do pracy, to przykładowo na Skodę Fabię nam starczy. Za 10 000 zł kupimy takie auto, od pierwszego właściciela, w idealnym stanie. Takim autem można jechać nawet na wakacje za granicę. Z tego też powodu pożyczki na auto są w Polsce i we wszystkich krajach rozwiniętych, bardzo popularne. Jeżeli potrzebujemy samochodu, a mamy pracę (najlepiej na umowę o pracę - etat), to bez problemu dostaniemy kredyt na nowe auto. Może na początku nie będzie to wymarzony samochód, jednak na rynku jest mnóstwo używanych aut, które odznaczają się dobrym stanem technicznym oraz odpowiednimi walorami funkcjonalnymi i estetycznymi.