« Skąd się wzięła popul… | Strona domowa | Chwilówki - dla kogo … »

Sprzedaż auta – jak zaplanować ją przed zaciągnięciem kredytu samochodowego?

wtorek, 20 październik 2020 at 12:30 pm.

Po co sprzedawać auto, które jest zakupione poprzez kredyt samochodowy? Teoretycznie nie ma to sensu, ale pamiętajmy, że zobowiązanie to wiąże się z obciążeniem naszych finansów przez kilka najbliższych lat. W praktyce oznacza to, że sprzedaż takiego samochodu może być jedyną drogą do odzyskania płynności finansowej. Zwłaszcza, jeśli stracimy pracę, zmienimy ją lub też staniemy się niezdolni do jej dalszego wykonywania.

Bank a sprzedaż kredytowanego auta – warunki

Trudno przewidzieć podejście banku do sprzedaży kredytowanego przezeń samochodu (kredyt samochodowy). Każda jednostka podchodzi do tej kwestii zupełnie inaczej, co w praktyce wymusza na Kredytobiorcy dokładne zapoznanie się z obowiązującymi w niej zasadami. Istnieją jednak sytuacje, dzięki którym bank może korzystniej przychylić się do naszego wniosku.

Rzetelna spłata rat – terminowe spłacanie wszystkich zobowiązań to atut, który dostrzega wiele banków. Niektóre z nich mogą na podstawie tej niewątpliwej zalety Kredytobiorcy, wydać zgodę na sprzedaż auta osobie trzeciej. Oczywiście bank musi wiedzieć co to za osoba, jakie są jej dochody i – ewentualnie – profil majątkowy. Jak łatwo się domyślić, im większa część kredytu jest spłacona, tym w korzystniejszej sytuacji jest Sprzedający. Dlatego jeśli to możliwe, warto nadpłacać taki kredyt nawet niewielkimi sumami.

Przekazanie zysków bankowi – z punktu widzenia banku jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż zaspokaja się w ten sposób jego żądania wobec Kredytobiorcy. Oczywiście należy pamiętać, by ruch ten wiązał się z doliczeniem do wartości auta kwoty wynikającej z wszystkich pozostałych rat. Spłatę może zrealizować zarówno strona kupująca jak i sprzedająca. Ważne, by bank miał świadomość, kto decyduje się na spłatę reszty zobowiązania.

Lepsza zdolność kredytowa – bank w istotny sposób zwraca uwagę na zdolność kredytową poszczególnych Klientów. Dlatego – z jego punktu widzenia – korzystnym rozwiązaniem jest przekazanie całości zobowiązania w ręce osoby, która może je spłacić szybciej. Tak czy inaczej, krok ten wymaga podjęcia negocjacji z bankiem przez obydwie zainteresowane strony.

A może by tak zapytać wcześniej?

Dobrą praktyką stosowaną przez potencjalnych "samochodowych" Kredytobiorców, jest przeanalizowanie konkretnej oferty banku, również pod kątem możliwości późniejszej sprzedaży auta. Przezorny Wnioskodawca powinien zawsze mieć na względzie złożoną sytuację swojego domowego budżetu, dlatego kwestia ta powinna być rzetelnie skonsultowana z bankiem. Ważne też, by pod tym kątem porównać ze sobą kilka różnych, dostępnych ofert. Oczywiście kwestia ewentualnej sprzedaży pojazdu za zgodą kredytującego banku nie musi być decydującą, ale ważne, by i ją wziąć pod uwagę.

Dobrze "ogarnięty" w kwestii kredytów samochodowych Wnioskodawca, będzie pewnie też kładł nacisk na przeanalizowanie, w jakim stopniu bank przejmuje własność nad zakupionym pojazdem. Sprzedaż samochodu będzie o wiele prostsza, jeśli własność banku stanowi tylko część całej wartości auta lub też wtedy, gdy pozostaje ono w całości w rękach Kredytobiorcy. W praktyce jednak mało które banki decydują się na taki krok.

Podsumowanie

Sprzedaż zakupionego za pośrednictwem kredytu samochodowego auta to poważna i skomplikowana kwestia. Jeśli nie chcemy przechodzić przez te wszystkie formalności, możemy zdecydować się na wybór rozwiązań, które pozwolą nam na pełne przejęcie własności nad zakupionym autem. Niestety nie zawsze jest to możliwe, a czasem wymaga nawet zainwestowania dodatkowych środków.